Kiedy bank mówi STOP – czyli kredyt dla nowych firm


Lis 11 Porady


Dla wielu osób marzących o przejściu „na swoje” i założeniu swojego biznesu, główną barierą jest brak kapitału. Decydują się wtedy na wzięcie kredytu w banku i okazuje się że nie jest to takie proste jak by się mogło wydawać.

Niejednokrotnie kredyt to jedyne rozwiązanie dla młodych firm rozpoczynających działalność. Nieliczni przedsiębiorcy posiadają środki na start, które pozwoliły by na rozkręcenie firmy i pokrycie wydatków. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest wzięcie kredytu na firmę, kredytu obrotowego lub inwestycyjnego, lecz najczęściej jest to bardzo trudne. Okazuje się, że banki nie posiadają w swojej ofercie kredytów dla nowych firm.

Brak ofert wiąże się ż dużymi obawami banków, które nie chcą pożyczać pieniędzy dla firm, które nie odnotowują zysków i nie mają ugruntowanej pozycji na rynku.  Nie posiadając historii finansowej, banki, nie są w stanie ocenić, czy biznes się uda, a przedsiębiorca będzie mógł bez problemu spłacić swoje zobowiązania wobec niego. W nielicznych bankach można uzyskać kredyt po 6 miesiącach prowadzenia działalności, ale standardem jest 12 miesięcy działania firmy. Banki nie lubią ryzykować. Inaczej jest w przypadku, kiedy młody przedsiębiorca ma możliwość zabezpieczyć czymś swój kredyt. Najlepiej gdyby była to nieruchomość lub pojazd. Niekiedy wystarczy poręczenie.

A może gwarancja de minimis?

Alternatywą dla standardowego kredytu jest kredyt zabezpieczony gwarancją de minimis – ze wsparciem rządowym. W przypadku takiego kredytu gwarantem jest Bank Gospodarstwa Krajowego, który w razie problemów ze spłatą – spłaca nasze zobowiązania. W tym przypadku my musimy spłacić nasze zadłużenie właśnie do BGK. Należy pamiętać, że otrzymanie kredytu z gwarancją de minimis, wcale nie jest trudniejszy do uzyskania od standardowego kredytu, ale trzeba mieć na uwadze, że mogą go udzielić banki które mają podpisaną umowę z BGK. Bez wątpienia jest to atrakcyjna alternatywa do kredytu bankowego.

Podsumowując  – bank musi mieć pewność że odzyska swoje pieniądze. W innym przypadku o finansowaniu biznesu przez bank – niestety musimy zapomnieć.

Możesz też sprawdzić kiedy w Twoim banku będziesz mógł się ubiegać o kredyt dla firmy – http://kredytowa1.pl/dla-firm/kredyt-dla-firm/w-ktorym-banku-warto-otworzyc-rachunek-firmowy-aby-bez-problemu-dostac-kredyt-za-obroty/

LEAVE A COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *